IMG_8737

Tort Pawłowej i jego historia..

Stało się już naszą tradycją, że w każdy Kazimierski weekend w Bajglu oferujemy Państwu do degustacji wyśmienity Tort Pawłowej w różnych odsłonach, z figami, z bakaliami lub z malinami. Widowiskowa Pawłowa króluje w naszej części kawiarnianej zachwycając smakiem i widokiem.

Historia Pawłowej zaczyna się w 1881 roku gdzie na przedmieściach St. Petersburga na świat przychodzi piękna Anna Pawłowa. Mała Anna zafascynowana baletem po obejrzeniu pierwszego przedstawienia w Teatrze Maryjskim  „Śpiąca Królewna” postanawia zostac tancerką. Tylko chwilę już trwało zanim Anna Pawłowa stała się sławną na cały świat baletnicą. W swojej drodze przemierza Europę i obie Ameryki docierając do Australii. Występując tam w roli głównej w „Jeziorze Łabędzim” i  podbijając serca publiczności. Jednym z widzów był mistrz cukiernictwa, zachwycony jej lekką i zwiewną postacią tworzy deser zwany Tortem Pawłowej. To arcydzieło na stale zapisało się w historii tego kraju.

Złocista beza jest krucha na zewnątrz, ale miękka w środku. Nie bez wpływu na jej charakter pozostaje także stosunkowo krótki czas pieczenia, dzięki czemu wnętrze deseru jest lekko wilgotne. Świeże, soczyste owoce egzotyczne nie stanowią tylko dekoracji. Ich orzeźwiający smak przełamuje bowiem słodycz bezy.

Zapraszamy do Bajgla spróbować smaku historii, jedząc nie tylko ustami ale i oczami..

 

IMG_8226